07/05/24
Trauksmes celšana nav jauns jēdziens Eiropas Savienībā (“ES”), tāpēc arī tas nav saistīts tikai ar ilgtspēju. Neskatoties uz to, ka jēdziens nav jauns, tieši ar ilgtspējas regulējuma attīstību ES tiek stiprināta arī trauksmes celšanas nozīme un nepieciešamība aizsargāt trauksmes cēlējus. Vai un kā trauksmes celšanas sistēma var veicināt uzņēmumu ilgtspējīgu attīstību, aplūkosim šajā rakstā.
2019. gadā pieņemtā ES direktīva par trauksmes cēlēju aizsardzību (“Trauksmes celšanas direktīva”)1 ir nozīmīgs tiesību akts, kura mērķis ir stiprināt trauksmes celšanas mehānismus visās ES dalībvalstīs. Jau pirms šīs direktīvas pieņemšanas ES dalībvalstīs pastāvēja vietējais regulējums par trauksmes celšanu, tajā skaitā arī Latvijā. Tomēr šie likumi ievērojami atšķīrās un paredzēja arī dažādu aizsardzības līmeni, kas radīja grūtības, jo īpaši tādiem uzņēmumiem, kas darbojas starptautiskās grupās, bet vēlējās ieviest vienotu trauksmes celšanas sistēmu visos grupas uzņēmumos. Trauksmes celšanas direktīvas pieņemšana bija ES mēģinājums vienādot regulējumu šajā jomā, kā arī stiprināt trauksmes cēlēju aizsardzību. Kopumā Trauksmes celšanas direktīva ne tikai paredz minimālus standartus trauksmes cēlēju aizsardzībai, bet arī veicina uzņēmumu ilgtspējas centienus, mudinot ziņot par ES tiesību aktu pārkāpumiem saistībā ar vides aizsardzību, patērētāju tiesībām, sabiedrības veselību un citām būtiskām jomām.
Pirms Trauksmes celšanas direktīvas pieņemšanas Eiropas Komisija (“EK”) izpētīja2, ka bieži informācija par iespējamiem pārkāpumiem netiek sniegta bailēs no iespējamām negatīvām sekām. Ja netiek nodrošināta trauksmes cēlēju aizsardzība, indivīds var saskarties ar atriebību, sākot no pazemināšanas amatā līdz prasības pieteikuma iesniegšanai tiesā, zaudējot savu darba vietu un nodarot kaitējumu godam un cieņai. Pastāvot šādām riskiem, netiek ziņots arī par būtiskiem pārkāpumiem, kā rezultātā var tikt radīts kaitējums arī sabiedrības interesēm.
Ieviešot Trauksmes celšanas direktīvā paredzētos aizsardzības mehānismus, dalībvalstis faktiski nodrošina, ka trauksmes cēlēji jūtas brīvāki ziņot par iespējamiem pārkāpumiem, kas veicina ilgtspējīgākas vides radīšanu, veicinot savlaicīgu iejaukšanos un risinājuma meklēšanu. Neatkarīgi no tā, vai trauksmes cēlēji ziņo par piesārņojumu, dabas resursu izmantošanu vai darba tiesību pārkāpumiem, tie var vairot izpratni par ilgtspējas problēmām un veicināt uzņēmumu atbildīgāku rīcību jebkurā jomā.
Lai gan Trauksmes celšanas direktīva attiecas uz trauksmes celšanu par pārkāpumiem dažādās jomās, tai ir liela nozīme arī attiecībā uz ilgtspējas regulējumu. Lai veicinātu uzņēmumu atbildīgu rīcību visās ilgtspējas jomās, ir svarīgi, lai pēc iespējas plašāks uzņēmumu loks ievieš efektīvu aizsardzību trauksmes cēlējiem. Radot drošu vidi trauksmes celšanai arī par pārkāpumiem ilgtspējas jomā, tiek veicināta atbilstoša korporatīvā kultūra un ētiska rīcība.
Eiropas ilgtspējas ziņošanas standarti (“ESRS”) sadaļā G-1 sniedz ieskatu trauksmes celšanas mehānismu integrēšanā uzņēmumu korporatīvās pārvaldības sistēmā, proti, ESRS apraksta, kā uzņēmumi var ziņot par to iniciatīvām un politikām korporatīvās kultūras veicināšanai. Cita starpā ESRS paredz, ka uzņēmumi ziņo arī par to ieviestajiem aizsardzības mehānismiem trauksmes cēlējiem, tostarp, kā tiek nodrošināta to darbinieku aizsardzība, kuri atsakās rīkoties neētiski, pat ja tas var rezultēties kā negatīva ietekme uz uzņēmējdarbību, un kā tiek nodrošināta aizsardzība pret iespējamu atriebību darbiniekiem, kuri uzskatāmi par trauksmes cēlējiem saskaņā ar piemērojamajiem tiesību aktiem. Turklāt ESRS uzsver, cik svarīgas ir arī apmācības uzņēmumos par korporatīvo kultūru, tostarp to funkciju noteikšanu, kuras ir visvairāk pakļautas korupcijas, kukuļošanas vai citas prettiesiskas rīcības riskam. Palielinot izpratni par ētikas standartiem un nodrošinot darbiniekus ar nepieciešamajām zināšanām un resursiem, uzņēmumi var stiprināt savas trauksmes celšanas sistēmas un veicināt ilgtspējīgu uzņēmējdarbības praksi.
Raugoties nākotnē, Trauksmes celšanas direktīva kopā ar ilgtspējas regulējumu ir kā spēcīgs pamats, lai efektīva trauksmes celšanas sistēmas ieviešana uzņēmumu procesos vēl būtiskāk ietekmētu uzņēmumu ilgtspējas centienus. Ir svarīgi darboties tā, lai paaugstinātu trauksmes celšanas sistēmas efektivitāti un lai pēc iespējas vairāk darbinieku zinātu par iespēju ziņot par pārkāpumiem arī ilgtspējas jomā. Šādi centieni ir būtiski, lai izveidotu darba vidi, kurā liela nozīme ir atbildīgai kultūrai un ilgtspējīgai attīstībai.
Šobrīd, ņemot vērā ietekmes pušu gaidas ilgtspējas jomā, uzņēmumi faktiski ir pakļauti spiedienam, lai tie būtu labāki. Tādējādi uzņēmumiem ir jābūt gataviem ieviest lielākas vai mazākas pārmaiņas arī savā pārvaldībā, lai pielāgotos jaunajai videi un prasībām, tajā skaitā prasībām ilgtspējas jomā. Trauksmes celšana var būt kā katalizators, kas šādas pārmaiņas veicina. Tas palīdz izgaismot problēmas, liek darbiniekiem un vadībai atbildēt par savu rīcību un mudina ikvienu darīt vairāk ilgtspējas labā.
Bieži uzņēmumi neievieš trauksmes celšanas sistēmu, jo uztver to kā apgrūtinājumu, kas prasa papildus pūles. Turklāt dalībvalstu nacionālie normatīvie akti, ar ko tiek ieviesta Trauksmes celšanas direktīva, bieži paredz iespēju arī ziņot pa tiešo valsts pārvaldes iestādēm. Tāpēc uzņēmumi mēdz paļauties uz šādu sistēmu, lai izvairītos no papildus izmaksām, kas saistītas ar trauksmes celšanas sistēmas ieviešanu uzņēmuma līmenī.
Tomēr mēs aicinām uzņēmumu palūkoties uz trauksmes celšanas sistēmu kā uz iespēju. To var izmantot, lai atklātu riskus sava uzņēmuma darbībā, kas ļautu meklēt labākus risinājumus, kā pamazām virzīties uz ilgtspējīgāku uzņēmējdarbību. Bieži uzņēmumu vadība vai risku pārvaldības komanda ir pieradusi identificēt un meklēt risinājumus tradicionāliem un pierastiem riskiem attiecībā uz uzņēmējdarbību, bet, ja uzņēmumā tiek atbalstīta un veicināta trauksmes celšanas sistēma arī plašākā nozīmē, tas uzņēmumiem var ļaut identificēt dažādus riskus ar negatīvu ietekmi uz ilgtspējas jomām, kas citādi nebūtu nonākuši uzmanības lokā. Iesaistot pēc iespējas plašāku loku šādu risku identificēšanā, uzņēmums veicina ātrāku risinājumu atrašanu un straujāku attīstību ilgtspējas jomā.